Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy

Wydział Zarządzania i Transportu

Zarządzanie Bezpieczeństwem i Higieną Pracy

Wydział Zarządzania i Transportu
tel. 33 8279207, 33 8279223
e-mail: podyplomowe_bin@ubb.edu.pl

Renesans zawodu Specjalisty ds. bezpieczeństwa i higieny pracy nastąpił kilka lat temu, kiedy zaostrzono przepisy BHP. Duże przedsiębiorstwa zaczęły wówczas tworzyć całe działy specjalizujące się w tym zakresie, bowiem kary za nieprzestrzegania przepisów są naprawdę wysokie. Zapotrzebowanie na kompetentnych specjalistów z zakresu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy w Polsce nieustannie rośnie. Liczy się nie tylko dokument ukończenia szkoły, ale przede wszystkim odpowiednie podejście, znajomość teoretyczna i praktyczna zagadnień. Specjalista BHP musi nieustannie podnosić swoje kwalifikacje, by zapewnić innym w przedsiębiorstwie maksimum bezpieczeństwa. Taką wiedzę od  można zdobyć, biorąc udział w naszych studiach podyplomowych w Uniwersytecie Bielsko-Bialskim.

Kierownik studiów:

dr Honorata Howaniec

Cel studiów:

Podstawowym celem studiów jest przygotowanie słuchaczy do pracy zgodnej z współczesnymi wymogami BHP, dostarczenie wiedzy i umiejętności z zakresu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy niezbędnych do wykonywania zawodu m.in. specjalisty ds. BHP w nowoczesnym przedsiębiorstwie lub instytucji.

Studia, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2004 (Dz. U. Nr 246), spełniają wymagania kwalifikacyjne w zakresie wykształcenia i uprawniają absolwentów do pracy na stanowisku inspektora, starszego inspektora, specjalisty, starszego specjalisty oraz głównego specjalisty ds. bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwach i innych jednostkach.

Program studiów:

1. Prawna ochrona pracy w Polsce. Regulacje UE.
  2. Nadzór nad warunkami pracy. Organy nadzoru.
  3. Ergonomia w kształtowaniu warunków pracy.
  4. Psychologia i socjologia pracy.
  5. Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy.
  6. Ekonomiczne aspekty zarządzania.
  7. Techniczne bezpieczeństwo pracy.
  8. Szkodliwe, uciążliwe i niebezpieczne czynniki pracy.
  9. Ocena zagrożeń czynnikami występującymi w procesach pracy.
  10. Ocena i analiza ryzyka związanego z zagrożeniami.
  11. Metody likwidacji lub ograniczenia oddziaływania na pracowników czynników szkodliwych, uciążliwych i niebezpiecznych występujących w procesach pracy.
  12. Analiza przyczyn wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
  13. Pierwsza pomoc przedlekarska.
  14. Ochrona przeciwpożarowa.
  15. Ochrona środowiska naturalnego.
  16. Systemy zarządzania BHP.
  17. Zadania i uprawnienia służb BHP.
  18. Metody pracy służb BHP.
  19. Organizacja i metody szkolenia w zakresie BHP.

Uczestnicy:

Studia Podyplomowe z Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy kierowane są do:

• osób, które pracują w ramach BHP i chcą zdobyć wymagane prawem uprawnienia do wykonywania tego zawodu,
  • osób, które już pracują na stanowiskach kierowniczych nadzorujących kwestie BHP w organizacjach,
  • osób pracujących lub prowadzących własną działalność gospodarczą,
  • osób, które chcą zdobyć atrakcyjny zawód i zyskać niezbędne umiejętności.

Studia przeznaczone są dla osób posiadających dyplom ukończenia szkoły wyższej, w tym licencjacki lub inżynierski.

Organizacja studiów:

Czas trwania: 2 semestry – 218 godzin, w tym 158 godzin zajęć dydaktycznych (wykłady, ćwiczenia, seminaria, egzaminy).

Zjazdy:

Piątki po południu (po 16-tej), soboty, średnio raz na dwa lub trzy tygodnie w trakcie trwania roku akademickiego.

Wykładowcy:

Pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy, pracownicy dydaktyczni Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego, Politechniki Śląskiej, praktycy z wieloletnim doświadczeniem.

Warunki ukończenia:

Przygotowanie pracy dyplomowej i zdanie egzaminu końcowego.

Dokument uzyskiwany:

Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydane przez Uniwersytet Bielsko-Bialski, które jest zgodne z Rozporządzeniem Rady Ministrów o kwalifikacjach BHP z dnia 2 listopada 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy.

Terminy:

Termin składania dokumentów: 31 marzec 2024 r.
Termin rozpoczęcia zajęć:  marzec/kwiecień 2024 r. (grupa częściowo zrekrutowana, w przypadku wystarczającej liczby osób zajęcia zostaną uruchomione wcześniej)
Termin zakończenia zajęć: grudzień 2024 r.
Termin wniesienia opłaty: 31 marzec 2024 r. (po potwierdzeniu uruchomienia grupy) – całość lub I rata, 10 wrzesień 2024 r. – II rata.

Opłata za studia:

Opłata jednorazowa za całość studiów: 3490 zł
Opłata ratalna: 2 raty po 1800 zł

Wymagane dokumenty:

• kwestionariusz osobowy,
  • formularz zgłoszeniowy,
  • odpis ukończenia studiów wyższych,
  • 1 zdjęcie,
  • kserokopia dowodu wpłaty.

Rekrutacja otwarta. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń i wpłata I raty. Przyjmowani są absolwenci wszystkich kierunków studiów.

Miejsce składania dokumentów:

Komplet dokumentów wraz potwierdzeniem wpłaty należy składać w Dziekanacie Wydziału Zarządzania i Transportu (bud. L, pok. 204).
Uniwersytet Bielsko-Bialski
ul. Willowa 2, 43-309 Bielsko-Biała
Od poniedziałku do piątku w godzinach: 10.00 do 13.00.

Czesne należy wpłacać na konto:

Uniwersytet Bielsko-Bialski

Tytułem: imię nazwisko + BEZPIECZ – opłata za studia podyplomowe

Dokumenty:

1. Podanie
2. Formularz
3. Kwestionariusz

Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Uniwersytet Bielsko-Bialski Uczelnia spełnia wymogi do prowadzenia studiów podyplomowych w ww. zakresie.