Studiuj na Wydziale Zarządzania i Transportu

Beskidzka Olimpiada Logistyczno-Transportowa

olimpiada.webp

1.    ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE

Cele Olimpiady

  1. odkrywanie i rozwijanie uzdolnień uczniów szkół ponadpodstawowych związanych z tematyką TSL,
  2. ocena stopnia przyswojenia treści kształcenia zawartych w podstawach programowych zawodów technik logistyk, technik spedytor, technik eksploatacji portów i terminali,
  3. poszerzenie wiedzy logistycznej w ramach nieobowiązkowej ścieżki edukacyjnej,
  4. wspomaganie zdolności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu, a także lepszemu przygotowaniu uczniów do nauki w szkołach wyższego stopnia lub do wykonywania zawodu,
  5. wsparcie dydaktyki formami rywalizacji i rankingu wiedzy,
  6. motywowanie do kontynuacji kształcenia na studiach wyższych,
  7. wzmacnianie sylwetek uczestników Olimpiady w procesach rekrutacji do pracy zawodowej oraz w ubieganiu się o kontynuację nauki w szkołach wyższych.

Organizator

Organizatorem Beskidzkiej Olimpiady Logistyczno-Transportową, zwanym dalej Organizatorem, jest Uniwersytet Bielsko-Bialski, Wydział Zarządzania i Transportu wraz z Zespołem Szkół Ekonomicznych im. Michała Kaleckiego w Bielsku-Białej.  Siedziba Organizatora mieści się przy ul. Willowej 2, 43-309 Bielsko-Biała, e-mail: olimplt@ubb.edu.pl.

 

Strona www

www.olimplt.ubb.edu.pl

 

Sponsorzy

sponsorzy.webp

 

Uczestnicy

W Olimpiadzie mogą brać udział uczniowie szkół ponadpodstawowych, w szczególności kształcący się w zawodach technik logistyk, technik spedytor, technik eksploatacji portów i terminali, a także uczniowie nie kształcący się w wymienionych zawodach, lecz wykazujący zainteresowanie, wiedzę i uzdolnienia wykraczające poza program właściwej dla siebie szkoły, pokrywające się z wymaganiami Olimpiady.  

 

Przebieg

Olimpiada obejmuje 2 etapy realizowane w trybie stacjonarnym:  

  • zawody I stopnia – etap organizowany w szkołach,  
  • zawody II stopnia – finał organizowany w siedzibie Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego. 

2.    ZAKRES ODPOWIEDZIALNOŚCI  

Komitet Główny Olimpiady  

Nadzór nad organizacją i przebiegiem Olimpiady sprawuje Komitet Główny powoływany przez Organizatora. Komitet Główny Olimpiady zatwierdza Regulamin i zakres tematyczny Olimpiady, sprawuje nadzór nad jej przebiegiem oraz odpowiada za sposób organizacji Olimpiady i jej przeprowadzenie. Współpracuje z Komitetem Naukowym i Organizacyjnym w zakresie przygotowania oraz zapewnienie miejsca i warunków przeprowadzenia zawodów. Ponadto określa formę oznakowania prac konkursowych w sposób zapewniający ich anonimowość podczas oceniania oraz jednoznaczną identyfikację autora; po ustaleniu ocen, informuje Komitety Szkolne oraz uczestników zawodów poszczególnych stopni o ich wynikach. 

 

Skład Komitetu Głównego:

  • dr hab. inż. Andrzej Maczyński, prof. UBB – Dziekan Wydziału Zarządzania i Transportu
  • mgr Marzena Grzegorczyk – Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Michała Kaleckiego w Bielsku-Białej
  • dr inż. Mariusz Kubański – Prodziekan Wydziału Zarządzania i Transportu

 

Komitet Naukowy  

Sprawuje nadzór merytoryczny nad przebiegiem Olimpiady, opracowuje tematy zawodów wszystkich stopni i ocenia prace uczestników zawodów II stopnia. 

 

Skład Komitetu Naukowego :

  • Anna Lazar
  • Leszek Bylinko
  • Artur Ryguła
  • Jolanta Wyród-Wróbel
  • Justyna Sordyl
  • Mariusz Kubański

 

Komitet Organizacyjny 

Komitet Organizacyjny odpowiada za przeprowadzenie zawodów I i II stopnia, przygotowanie organizacyjne Olimpiady oraz zapewnia warunki do jej przeprowadzenia, udostępnia zadania konkursowe zawodów jednocześnie wszystkim Uczestnikom, w ustalonym terminie, podanym w Informatorze Beskidzkiej Olimpiady Logistyczno-Transportowej. 

 

Skład Komitetu Organizacyjnego 

  • Justyna Sordyl
  • Wiktoria Loga-Księska
  • Artur Ryguła
  • Leszek Bylinko
  • Jolanta Wyród-Wróbel
  • Urszula Przemyk
  • Anna Lazar

 

Komitety Szkolne 

Komitety Szkolne odpowiadają za organizację i przeprowadzenie zawodów I stopnia (szkolnych), dokonują elektronicznego zgłoszenia szkoły i uczniów do udziału w Olimpiadzie oraz oceniają prace uczestników zawodów I stopnia.  

 

3.    HARMONOGRAM

Kalendarium Olimpiady:

  • 10.2023 – 27.10.2023 – Zgłoszenie udziału szkoły w Olimpiadzie
  • 10.2023 – 10.11.2023   – Zgłoszenie indywidualne uczestników do udziału w olimpiadzie
  • do 24.11.2023 – Przekazanie do szkół zestawów pytań oraz kart odpowiedzi
  • 11.2023 – Zawody I stopnia (etap szkolny)   - godzina 09:00
  • do 30.11.2023 – Odesłanie przez Komitety Szkolne kart odpowiedzi oraz protokołu z przebiegu Olimpiady
  • do 18.12.2023 – Ogłoszenie listy Uczestników zakwalifikowanych do finału
  • 04.03.2024 – Zawody II stopnia (finał)  organizowane w siedzibie Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego, ogłoszenie listy laureatów i finalistów, wręczenie nagród

Harmonogram finału Beskidzkiej Olimpiady Logistyczno-Transportowej:

  • 9:30 – 10:00 Rejestracja uczestników (hall przed aulą L128)
  • 10:00 – 10:15 Otwarcie Olimpiady (aula L128)
  • 10:15 – 11:45 Zawody finałowe* (aula L128)
  • 12:00 – 12:45 Prezentacje sponsorów (aula L128)
  • 12:45 – 14:00 Pokazy sponsorów / zwiedzanie kampusu UBB
  • 14:00 Ogłoszenie wyników (aula L128)

Od godziny 11:45 w holu przed aulą L128 dostępny będzie catering dla uczestników i gości.

* Zawody finałowe mają formę testu wielokrotnego wyboru składającego się z 25 pytań (poprawna odpowiedź 1 pkt, brak odpowiedzi 0 pkt, błędna odpowiedź -1 pkt) oraz 2 pytań opisowych o charakterze problemowym (każde za 5pkt).
Uczestnicy mogą korzystać z własnych kalkulatorów prostych.

 

4.    NAGRODY

Każdy uczestnik Olimpiady II stopnia otrzyma od Organizatora dyplom potwierdzający uczestnictwo w Olimpiadzie Logistyczno-Transportowej.

Laureatom i finalistom przysługują nagrody fundowane przez Organizatora i Sponsorów Olimpiady.

 

 

5.    ZGŁOSZENIE UDZIAŁU I WARUNKI UDZIAŁ W OLIMPIADZIE

Zgłoszenia do udziału w Olimpiadzie Logistyczno-Transportowa odbywają się w następujący sposób:

  1. Pierwszą czynnością jest zgłoszenie szkoły do udziału w Olimpiadzie. Zgłoszenia w imieniu szkoły dokonuje nauczyciel za pomocą elektronicznego formularza zgłoszenia szkoły (załącznik 1. FORMULARZ ZGŁOSZENIA SZKOŁY DO OLIMPIADY LOGISTYCZNO-TRANSPORTOWEJ – I EDYCJA), udostępnionego przed Organizatora pod adresem olimplt.ubb.edu.pl. Po uzyskaniu od Organizatora potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia, szkoła informuje uczniów o możliwości zgłoszenia się do udziału w Olimpiadzie.

 

  1. Po zarejestrowaniu szkoły przez Organizatora, uczeń zgłasza się indywidualnie do udziału w Olimpiadzie w sposób ustalony przez właściwy Komitet Szkolny. Komitet Szkolny udostępnia Komitetowi Głównemu listę uczestników zakwalifikowanych do udziału w zawodach I stopnia. Prawidłowe zgłoszenie zostaje potwierdzone przez Organizatora drogą elektroniczną.

 

  1. Zgłoszenia szkoły oraz uczniów do udziału w Olimpiadzie odbywają się w terminach wskazanych przez Organizatora w niniejszym Informatorze.

 

6.    ZAKRES TEMATYCZNY OLIMPIADY

Tematyka Olimpiady odpowiada zakresem podstawom programowym i kwalifikacjom określonym dla zawodów z branży spedycyjno-logistycznej, tj. zawodów technik logistyk (symbol cyfrowy 333107), technik spedytor (symbol cyfrowy 333108) oraz technik eksploatacji portów i terminali (symbol cyfrowy 333106).

 

Transport i spedycja      

Charakterystyka gałęzi transportu. Charakterystyka środków transportu. Infrastruktura transportowa
w różnych gałęziach transportu. Planowanie usług transportowych i spedycyjnych. Planowanie procesów transportowych. Dobieranie środków technicznych i technologii do wykonania usługi przewozu. Przepisy prawa krajowego i międzynarodowego dotyczące realizacji procesu transportowego. Rodzaje ładunków. Opakowania transportowe. Jednostki ładunkowe. Mechanizacja prac ładunkowych, technologie manipulacyjne. Zabezpieczenie ładunku. Harmonogram procesu transportowego. Monitorowanie i oznakowanie ładunków i środków transportu. Miary i wskaźniki oceny efektywności procesów transportowych. Procedury celne. Formuły handlowe. Koszty procesu transportowego. Dokumentacja transportowa. Modele transportowe. Ceny i taryfy transportowe. Ubezpieczenia, odpowiedzialność nadawcy, przewoźnika, odbiorcy. Bezpieczeństwo i higiena pracy w transporcie. Ekologia w transporcie.

 

Zapasy i magazynowanie

Rodzaje i funkcje magazynów. Charakterystyka zapasów magazynowych. Zagospodarowanie
i optymalizacja przestrzeni magazynowej. Urządzenia i wyposażenie magazynu. Procesy magazynowe. Zarządzanie zapasami i magazynem. Przechowywanie zapasów. Optymalizacja i obliczanie zapasów. Miary oceny stanu zapasów. Gospodarowanie opakowaniami i odpadami. Systemy zamawiania
i utrzymania zapasów. Technologie identyfikacji zapasów oraz miejsc składowania. Systemy informatyczne w procesie magazynowania. Kontrola stanu ilościowego i jakościowego zapasów. Koszty usług magazynowych. Dokumentacja handlowa. Reklamacje. Bezpieczeństwo i higiena pracy w magazynowaniu.

 

Podstawy logistyki

Podstawowe pojęcia w logistyce. Zasady normalizacji. Zabezpieczenie dokumentów. Miary statystyczne. Systemy i procesy logistyczne. Przepływy materiałów i procesy logistyczne w produkcji. Przepływy i procesy logistyczne w dystrybucji.

 

Produkcja i dystrybucja

Systemy produkcyjne. Systemy zaopatrzenia produkcji. Przepływy materiałów w procesie produkcji.  Struktura wyrobu i obliczanie zapotrzebowania materiałowego. Proces dystrybucji. Kanały dystrybucji.  Projektowanie dystrybucji towarów zgodnie z przyjętymi celami. Projektowanie prac w węzłach dystrybucji, centrach logistycznych, magazynach centralnych i regionalnych. Dokumentacja w produkcji i dystrybucji.

 

 

7.    FORMA PYTAŃ ORAZ PUNKTACJA ODPOWIEDZI

 

Stopień zawodów

 

Pytania lub zadania

Maksymalna liczba

punktów do zdobycia

I stopnia (szkolne)

Test jednokrotnego wyboru składający się z 25 pytań (60 min.)

Punktacja:

•        poprawna odpowiedź 1 pkt.

•        brak odpowiedzi 0 pkt.

•        błędna odpowiedź -1 pkt.

25 punktów

II stopnia (finał)

Test wielokrotnego wyboru składający się z 25 pytań

Punktacja:

•        poprawna odpowiedź 1 pkt.

•        brak odpowiedzi 0 pkt.

•        błędna odpowiedź  -1 pkt.

oraz 2 pytania opisowe o charakterze problemowym (liczba pkt. możliwych do uzyskania od 0 do 5), ocenie podlega:

•        rozwiązanie zadania,

•        udzielenie odpowiedzi lub komentarza.

Szczegółowe informacje znajdą się w treści zadania.

 

 35 punktów

Załączniki do pobrania:

informator.pdf

regulamin.pdf

formularz zgloszenia.docx

formularz zgody osoba niepelnoletnia.docx

harmonogram_finalu.docx

8.    Finał Olimpiady

Finał I Beskidzkiej Olimpiady Logistyczno-Transportowej / Aktualności / Wydział Zarządzania i Transportu (ubb.edu.pl)

©2023 WZiT. Wszystkie prawa zastrzeżone. 

Zapisano