Raport z obrad Naukowego Seminarium Studenckich Kół Naukowych.
Studencki ruch naukowy zbliża się coraz bardziej do środowiska praktyków, a szczególne zainteresowanie budzą wydarzenia takie jak konferencje i seminaria naukowe poświęcone tematyce zarządzania ryzykiem.
Do tego typu wydarzeń z całą pewnością zaliczyć można Naukowe Seminarium Studenckich Kół Naukowych pod nazwą "TURYSTYKA - RYZYKO W PODRÓZY - PARASOL BEZPIECZEŃSTWA", które odbyło się 29 czerwca 2024 r. w formie stacjonarnej na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim w Bielsku-Białej oraz w formie on-line na SGGW w Warszawie.
Jak łatwo się domyślić, przywołany w tytule „parasol bezpieczeństwa” nad Podróżnikiem, podejmującym mniej lub bardziej ryzykowną wyprawę, roztaczają ubezpieczyciele, brokerzy i inne podmioty rynku ubezpieczeniowego. Nie dziwi więc wcale, że do współorganizacji seminarium studencka młodzież zaprosiła Izbę Gospodarczą Ubezpieczeń i Obsługi Ryzyka oraz Stowarzyszenie „Periculum & Forte” na rzecz Ubezpieczeń i Ryzyka Finansowego z Warszawy.
W roli moderatorów debaty wystąpili:
Honorowym Gościem seminarium był znany ze swoich wyczynów w kraju i za granicą Zdobywca Korony Ziemi pan Tomasz Kobielski, prezes Agencji Wyprawowej Adventure24 (Bielsko-Biała, Gliwice). W przerwie pomiędzy jedną a drugą wyprawą wysokogórską znalazł czas, aby przybyć na Uniwersytet i w swoim wystąpieniu przeprowadzić analizę ryzyka takich wypraw i „unieść” słuchaczy na wysokość ponad 8-miu tysięcy metrów npm. Śledząc z zapartym tchem prezentowane w trakcie wystąpienia przygody, doświadczenia i refleksje nad życiem, zachwyceni słuchacze zasypywali referującego gradem pytań.
Nie zabrakło też momentów tak wzruszających, że niejedna łezka zakręciła się w oku, zwłaszcza gdy mowa była o losie Szerpów, o losie kobiet, o losie dzieci, żyjących w niesłychanie trudnych warunkach w Nepalu. Cel naukowo-poznawczy został osiągnięty ale też został osiągnięty cel duchowy i wysoce humanitarny. Nasz bohater – jak powiedziała jedna ze słuchaczek – pokazał nam nie tylko upór w realizacji pasji i marzeń ale też, a może przede wszystkim, pokazał nam ścieżkę pomocy dla dzieci spod Kathmandu (Nepal) oraz możliwości programu „adopcji serca” czyli wzięcia pod swoja pieczę dzieci w okresie, kiedy uczęszczają do szkół.
Izbę Gospodarczą Ubezpieczeń i Obsługi Ryzyka w Warszawie oraz Stowarzyszenie „Periculum & Forte” na rzecz Ubezpieczeń i Ryzyka Finansowego, jako współorganizatora seminarium, reprezentowała pani dr Maria Błoszczyńska, która przedstawiła aktualną ofertę ubezpieczeń kosztów leczenia w podróży zagranicznej oraz przekazała dane rynkowe udostępnione uczestnikom seminarium przez Europ-Assistance Polska Sp. z o.o. Uczestnicy spotkania poznali zakres ochrony oferowany przez krajowych ubezpieczycieli oraz przykładowe koszty ubezpieczenia kosztów leczenia w zagranicznej podroży.
Cel naukowo-poznawczy został osiągnięty, bowiem słuchacze poznali wyniki analizy rynku a zwłaszcza wyniki analizy ofert wybranych, przydatnych dla podróżnika, produktów ubezpieczeniowych. Został także osiągnięty cel edukacyjny i wychowawczy, dzięki uwrażliwieniu słuchaczy na ryzyko oraz zachęcaniu ich do indywidualnej zapobiegliwości i ochrony przed skutkami ryzyka.
Stronę Studenckich Kół Naukowych (SKN) reprezentował pan Tomasz Zontek, który wystąpił z bardzo dojrzałym referatem naukowym, poświęconym produkcji filmowej, podejmowanej na potrzeby popularyzowania atrakcji różnych destynacji turystycznych. W analizie ryzyka produkcji filmowej posłużył się on studium przypadku wybranej destynacji turystycznej, a mianowicie Malty. W swoim wystąpieniu referujący przeniósł Zebranych na słoneczną Maltę do kawiarni w Vallettcie, gdzie zrodził się pomysł turystycznego rozwoju wysp maltańskich w oparciu o światowe produkcje filmowe realizowane na wyspach. Osiągnięto cel teorio-poznawczy poprzez zapoznanie słuchaczy z tą niezwykłą gałęzią sztuki, jaką jest produkcja filmowa oraz z jej rolą marketingową dla destynacji turystycznych i dla biznesu turystycznego. Wydaje się, że osiągnięto też cel edukacyjny, wskazując na znaczenie kierunków kształcenia akademickiego, związanych z turystyką.
Ze względu na ograniczone ramy czasowe, tematyka Seminarium nie została w pełni wyczerpana, w związku z powyższym Organizatorzy, przy pełnej zgodzie Uczestników zaproponowali termin dodatkowego spotkania we wrześniu 2024 roku, o szczegółach którego zostaniecie Państwo powiadomieni.
Za udział w Naukowym Seminarium dziękują Organizatorzy:
©2023 WZiT. Wszystkie prawa zastrzeżone.