Data: 14.02.2024 Kategoria: Wydarzenia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Projekt „Kompetencje dla branż kluczowych – rozwój kompetencji studentów i pracowników UBB” (KBK) nr FERS.01.05-IP.08-0040/23 otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS), Priorytetu 1 Umiejętności, Działanie 01.05 Umiejętności w szkolnictwie wyższym.

Wartość projektu: 9 359 873,60 zł; dofinansowanie 9 097 077,39 zł.

Celem projektu, który będzie realizowany w latach 2024 – 2029, jest wsparcie kształcenia w Uniwersytecie Bielsko-Bialskim w zakresie branż kluczowych dla rozwoju gospodarki z jednoczesnym uwzględnieniem potrzeb zielonej i cyfrowej transformacji. Projekt obejmuje trzy kierunki kształcenia: transport, inżynieria środowiska oraz budownictwo, które zostaną zmodyfikowane tak, aby umożliwić studentom zdobycie nowych kompetencji i kwalifikacji przy jednoczesnym wsparciu ukierunkowanym na podnoszenie kompetencji kadry dydaktycznej.

Realizacja projektu to wymierne korzyści dla studentów kierunku Transport. Będą mogli korzystać z unowocześnionych laboratoriów technik symulacyjnych oraz inżynierii ruchu i monitoringu. Zostanie znacznie rozbudowany poligon dydaktyczno-naukowy Inteligentnych Systemów Transportowych, który już obecnie jest unikatowym stanowiskiem dydaktycznym w skali kraju. Powstanie całkiem nowe laboratorium technik logistycznych. Szczególnie ważne jest jednak bezpośrednie wsparcie na jakie liczyć mogą studenci. W tym zakresie będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w:

• kursach wyrównawczych z matematyki i technologii informacyjnych,
  • różnorodnych kursach, w tym: szkoleniu na operatora drona do 4 kg wraz z końcowym egzaminem, szkoleniu na doradcę ADR (obejmujący zagadnienia przewozu materiałów niebezpiecznych), szkoleniach z kompetencji miękkich oraz specjalistycznego języka angielskiego; oczywiście będzie też możliwość zdobycia certyfikatu kompetencji zawodowych w transporcie drogowym,
  • dodatkowych wykładach i prezentacjach prowadzonych przez ekspertów-praktyków,
  • wycieczkach do przedsiębiorstw i instytucji związanych z szeroko pojętym transportem.

Dodatkowo najlepszych studentów zorganizowane zostaną płatne staże, które będzie można realizować w wybranych przedsiębiorstwach i instytucjach związanych z branżą TSL (Transport-Spedycja-Logistyka).

stopka.webp